تبلیغات
فیزیک - آشنایی با فیزیک اتمی
فیزیکآشنایی با فیزیک اتمی

نظریه کوانتومی

در سالهای پایانی سده ی نوزدهم میلادی دانشمندان پدیده هایی را مشاهده کردند که دیگر با فیزیک کلاسیک قابل توجیه نبودند. امروزه به مجموعه ی نظریه ها و قانون هایی که به توجیه این پدیده ها می پردازد. فیزیک جدید (یا نوین) می گویند. شالوده ی فیزیک جدید را نظریه های «نسبیت» و «کوانتوامی» تشکیل می دهد. نظریه ی نسبیت مربوط به مطالعه ی پدیده ها در سرعتهای بسیار زیاد و نزدیک به سرعت نور است و نظریه کوانتومی به مطالعه ی پدیده ها در مقیاس های بسیار کوچک مانند مولکوها ، اتم ها و ذره های زیر - اتمی می پردازد.

 نظریه ی نسبیت را برای اولین بار انیشتین عرضه کرد. نظریه کوانتوامی نتیجه پژوهش های فیزیکدانان بسیاری از جمله پلانک، انیشتین، بور، شرودینگر و .... بوده است.

 تابش از سطح اجسام :

اجسام در دماهای بالا از سطح خود نور مرئی گسیل می کنند. از سطح همه ی اجسام در هر دمایی موج های الکترو مغناطیسی گسیل می شوند. گسیل موج های الکترومغناطیسی از سطح اجسام را تابش گرمایی می نامند. این تابش را می توان به رنگ های مختلف تجزیه کرد و طیف آن را به دست آورد. اگر بین طول موج هایی که در یک طیف وجود دارد فاصله ای نباشد آن طیف را طیف پیوسته می گوییم.

 آزمایش نشان می دهد که تابش گسیل شده از هر جسم به دمای آن و برخی خصوصیات سطح آن بستگی دارد و در آن همه ی طول موج ها از فروسرخ، مرئی و فرابنفش به صورت یک طیف پیوسته وجود دارد.

 اجسام در دمای معمولی مثل دمای اتاق یا کمی بالاتر موج هایی در ناحیه فروسرخ گسیل می کنند. اما وقتی دمای جسم به اندازه کافی بالا رود از آن نور قرمز رنگ و در دمای بالاتر حتی نور سفید رنگ گسیل می شود.

 ضریب جذب

نسبت مقدار انرژی تابشی جذب شده توسط هر جسم به انرژی تابش فرودی را جذب کند، جسم سیاه نام دارد یعنی برای جسم سیاه می باشد. (برای همه طول موج ها)

 شدت تابشی

شدت تابشی یک جسم برابر است با مقدار کل انرژی موج های الکترومغناطیسی که درباره زمانی یک ثانیه از واحد سطح آن جسم گسیل می شود. 

هر چه ضریب جذب جسم بالاتر باشد، شدت تابشی آن نیز بالاتر خواهد بود پس جسم سیاه دارای بالاترین شدت تابش در هر دمایی است جسم سیاه بهترین گسیلنده ی موج های الکترومغناطیسی و بهترین جذب کننده ی این موج هاست.

 تابندگی

مقدار تابش گسیل شده را با کمیتی به نام تابندگی مشخص می کنند. تابندگی یک جسم در هر طول موج برابر است با مقدار انرژی موج های الکترومغناطیسی با طول مج های بینوکه در واحد زمان از واحد سطح جسم گسیل می شود.

 هر چه دمای جسم سیاه بیشتر باشد، تابندگی جسم سیاه بیشتر خواهد بود. هر چه بسامد موج گسیل شده بشتر باشد، تابندگی بیشتر خواهد بود. هر چه طول موج موج گسیل شده بیشتر باشد تابندگی کمتر خواهد بود.

 ناتوانی فیزیکی کلاسیک در توجیه نظری تابش جسم:

به منحنی های زیر توجه کنید:

یکی از ناسازگاری های بین نتایج محاسبات مبتنی بر فیزیک کلاسیک و نتیجه های تجربی، آن است که محاسبه های کلاسیکی پیش بینی می کنند که مقدار انرژی تابشی گسیل شده با طول موج بسیار کوتاه باید نامتناهی باشد. اما همانطور که در نمودار تجربی می بینید مقدار این انرژی بسیار کوچک است.

نظریه ی پلانک درباره تابش بر این فرض استوار بود که «انرژی تابشی جسم کوانتوامی است».                                                               منبع: http://www.knowclub.com

چهارشنبه 2 اردیبهشت 1388 توسط فرزانه شکور | نظرات ()پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
فرزانه شکور
خوش آمدید!!!
السلام علیک یا علی بن موسی الرضا
فیزیک دبیرستان محمدیان کاشان
مجله فیزیک
همه پیوندها
خرداد 1388
اردیبهشت 1388
فروردین 1388
تاریخچه فیزیک
دانشمندان
سرعت و حرکت
دما و گرما
فیزیک فضا
آشنایی با فیزیک اتمی
گالری عکس
آیا می دانید که
نمکدان
لیست آخرین مطالب
نظرتون درباره وبلاگم چیه؟

بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

JavaScript Codes

انواع کـد های جدید جاوا تغیــیر شکل موس

JavaScript Codes

JavaScript Codes Script Menu

قالب وبلاگ

سایت بهاربیست

قالب وبلاگ{--------}